پاسخ حزب الله به حمله صهیونیستی (بخش دوم و پایانی )

کارشناسان نظامی و سیاسی می گویند ، حزب الله توانست پاسخی موزون ، ماهرانه ، حرفه ای و دارای تاکتیک نظامی و سیاسی به حمله صهیونیستی بدهد .
تکرار عبارت عدم ترس از جنگ ، تهدید به پاسخ به هر گونه تعدی بدون در نظر گرفتن قواعد درگیری ، نشانه اشتباه بودن ارزیابی رژیم صهیونیستی است که معتقد بود حزب الله بدترین دوره خود را می گذراند ، همچنین مشخص شد حزب الله نمی خواهد ارزیابی اشتباه رژیم درباره توانمندی حماس که باعث آغاز جنگی طولانی مدت شد ، دوباره تکرار شود به همین دلیل این پیام را داد که حزب الله آماده جنگ جدید می باشد لذا تکرار تجربه با آن بی فایده است .
تهدید نصرالله ، نوعی جنگ روانی برای بازدارندگی اسراییل از هر نوع رویکرد تجاوزکارانه بود و برای مردم لبنان و هواداران مقاومت نیز ثابت کرد حزب الله در آینده مجبور نیست به سرعت پاسخ دهد چون عملیات شبعا صداقت این حزب را به میزان زیادی به اثبات رساند .
مواضع مقاومت نقشی اساسی در زمینه تحقق اهداف داخلی عملیات ایفا نمود چون حزب الله انتقام خون شهدا را بر اساس حجم تعدی صهیونیستی گرفت ، به همین علت مردم با خوشحالی به خیابان آمده و به شادی پرداختند .
حزب الله برای پاسخگویی مزارع شبعا را برگزید که از سال ها قبل توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده است .
این در واقع نوعی تغییر قواعد نبرد مورد نظر حزب الله لبنان در زمینه آتش بس در جبهه صهیونیستی لبنانی و انتقال نبرد به جبهه قنیطره – جولان بود که البته رژیم صهیونیستی با آن مخالف است .
پاسخ حزب الله نیازمند بیان مسائلی است که شامل این موارد می باشد . جرات حزب الله در زمینه پاسخگویی آن هم با توجه به آماده باش نیروهای صهیونیستی و همچنین تهدیدهای تل آویو ، باعث شد رژیم صهیونیستی  در محاسباتش نسبت به توانمندی حزب الله تجدید نظر کند .
پاسخ حزب الله در منطقه اشغالی ، نه غیر نظامیان بلکه نظامیان را هدف قرار داد  مساله ای که باعث شد اسراییل هر گونه مشروعیت بین المللی خود به منظور پاسخگویی را از دست بدهد .
آمریکا خواستار آرام سازی شد و بر خلاف معمول به اسراییل در زمینه دفاع از خود و حمایت از شهروندانش مشروعیت نداد .
فرماندهی ارتش صهیونیستی به ویژه گانتس رییس ستاد ارتش که منصبش را به ایزنکوت واگذار خواهد نمود ، نقشی اساسی در زمینه کنترل هر گونه پاسخ بی پروا ایفا نمود .
او و دیگر فرماندهان ارتش احساس نمودند مسئولیتشان در سایه اهمال سیاستمداران صهیونیست مانند ( نتانیاهو ، یعلون ، بنت ، لیبرمن ) در مرحله حساس انتخابات بسیار سنگین است .
عده ای نتانیاهو را متهم می کنند که ارتش و دستگاه های امنیتی را برای تحقق مقاصد خود به خدمت گرفته است ، به همین دلیل فرماندهان ارتش در زمینه ارائه طرح های جنگی بسیار محتاطند .
این مانند همان وقتی است که داگان ، اشکنازی و دسکن به عنوان سران موساد ، ارتش و شاباک در سال 2012 اجرای رویکرهای نتانیاهو و باراک درباره پرونده ایران را نپذیرفتند .
افکار عمومی و سیاسی صهیونیستی نیز مخالف جنگ بوده و 48 درصد جامعه عدم پاسخگویی به حزب الله را خواستار شدند .
عده ای معتقدند شبح جنگ دور نیست و نتانیاهو که تهدید کرد عاملان عملیات ، بهای آن را خواهند پرداخت به تعدی بیشتر پناه خواهد برد که می تواند به شکل ترور یا بمباران تاسیسات زیر بنایی مقاومت در جبهه جولان به هدف سوق دادن حزب الله به جنگ باشد .