گفتمان مقاومت پیروزی‌بخش است

جنگ‌های فراوانی همواره در طول تاریخ ، بین خیر و شر برافروخته شده و جدال بی‌پایانی میان آنان بوده که مقاومت جبهه خیر به بار نشسته و نتیجه‌بخش بوده است. انقلاب اسلامی ایران نمونه‌ای از مقاومت اسلامی بود که با قیام مرجعیت و برای مقابله با شاه و حامیانش پدید آمد و پس از اعتراضات فراوان و با شعار پیروزی خون بر شمشیر به سرانجام رسید اما مقاومت ملت ایران به همین‌جا ختم نشد و بلافاصله جنگ تحمیلی و ویرانی‌های ناشی از آن و تحریم‌هایی که ستمگران غربی بر این ملت روا داشتند، شکل گرفت تا جایی که پس از گذشته 38 سال از انقلاب، هنوز مردم این مرزوبوم با استفاده از سلاح مقاومت توانسته‌اند که رودرروی دشمنان این ملت بایستند. انقلاب اسلامی باعث ایجاد و انسجام مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا، جایی که جریان استعمار برای چپاول منابع آن چشم طمع دارد، شده و توانسته با حمایت از گروه‌های مقاومت، دست این استعمارگران را از سلطه بر کشورهای اسلامی کوتاه کند. یکی از بزرگترین دستاوردهای این جریان، شکست خفت‌بار رژیم غاصب صهیونیستی در جنگ 33 روزه در مقابل حزب‌الله لبنان بود که این روز از سوی مقامات کشورمان به روز مقاومت اسلامی نام‌گذاری شده است. به مناسبت فرارسیدن 23 مرداد سالروز مقاومت اسلامی، روزنامه «حمایت» در گفت‌وگویی مشروح با «ناصر ابوشریف» نماینده دفتر جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران به زوایای مختلف جریان‌ها و گفتمان مقاومت اسلامی پرداخته که در ادامه می‌خوانید.
نظر حضرتعالی درخصوص دلایل ایجاد محور مقاومت در منطقه غرب آسیا چه بوده است؟
موضوع مقاومت یک موضع بسیار گسترده است. اما منظور ما از مقاومت در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی و همچنین طرح‌ها و مطامع غرب برای منطقه غرب آسیا است و همانطور که می‌دانید غرب حامی رژیم صهیونیستی است.
ریشه تاریخی مقاومت از زمان بروز و ظهور امپریالیسم در منطقه وجود داشته و به فلسطین محدود نمی‌شود. در گذشته به دلیل وجود استعمار در کشورهای مختلف جهان جنبش‌های مقاومت ایجاد شدند و تعداد زیادی از کشورهایی که تحت استعمار بودند یا مستعمره بودند، آزاد شدند و توانستند به آزادی برسند، جز فلسطین. اشغال فلسطین با استعمارهای دیگر کشورها متفاوت بود چرا که به صورت اشغال جایگزینی بود، یعنی افرادی از خارج آمدند، مردم فلسطین را اخراج کردند و جایگزین مردم این سرزمین شدند و این فرق بین اشغال فلسطین با دیگر کشورهای که تحت استعمار غرب قرار داشتند، بود که این مسئله باعث ایجاد مقاومت در بین فلسطینی‌ها شد. البته مقاومت مردم فلسطین تنها مقاومت این مردم نیست بلکه یک طرح نهضتی و خیزشی عام است که در برابر طرح‌ها و توطئه‌های غرب و همچنین مقاومت در برابر افراد، جریان‌ها و کشورهایی است که با خیزش امت اسلامی مخالفند. مقاومت فلسطین در برابر کسانی است که نمی‌خواهند این امت دوباره خیزش کرده و پیشرفت کند و این از نظر من یک مفهوم جامع است برای موضوع بسیطی به نام مقاومت.
یک دیدگاه مشترک در بین همه گروه‌های اسلام‌گرای موجود در فلسطین وجود دارد که آنرا گروه‌های قوم‌گرا نیز پذیرفته‌اند و آن اعتقاد بر این آرمان است که اشغال فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی، بخشی از یک توطئه بزرگ است که این توطئه بزرگ نشأت گرفته از نقشه بزرگ غربی‌ها برای این منطقه است و رژیم صهیونیستی بخشی از این توطئه و نقشه است. معتقدم اگر کسی بخواهد در برابر این توطئه غربی پیروز شود ابتدا باید بر توطئه بزرگتر که همان آمریکای غاصب است غلبه کند. غلبه بر توطئه کوچکتر که همان رژیم صهیونیستی است نیازمند اتحاد و همدلی همه جریان‌های همفکر و همسو است. به‌ویژه اینکه حضرت امام خمینی(ره) با طرح مبارزه با استکبار جهانی، آمریکا را شیطان بزرگ نامیدند و رژیم صهیونیستی را به عنوان شیطان کوچک نا‌م‌گذاری کردند که لزوم وحدت در برابر نابودی آنها ضروری است. معتقدم که اگر بخواهیم با این شیطان کوچک مقابله کنیم ابتدا باید با شیطان بزرگ که همان استکبار جهانی و به فرموده امام راحل همان شر مطلق است، مقابله صورت گیرد.
بر اساس دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)، اگر کسی یا جریانی بخواهد مقاومت داشته باشد باید آن جهت‌گیری و قطب‌نمایش به سمت رژیم صهیونیستی باشد. امام بزرگوار با نامیدن روز قدس، جهت‌گیری و قطب‌نمای مقاومت را مشخص کردند که باید همواره به سمت قدس و آزادی فلسطین از شر رژیم صهیونیستی گام برداشته شود و این مهم باعث شده تا مردم راه را گم نکنند. در گذشته طرح‌هایی مطرح شده بود که می‌گفتند راه آزادی قدس از «جونیه» که یک شهر مسیحی‌نشین در لبنان است، می‌گذرد که حضرت امام خمینی(ره) خط بطلانی بر این کج‌فهمی کشیدند و راه مستقیم را مشخص کردند و این فرافکنی‌ها را موجب گمراهی دانستند. ایشان فرمودند که باید همه توجه‌ها به سمت قدس و نابودی رژیم صهیونیستی باشد. این مهم بود که جریان‌ها و گروه‌های اسلامی، فلسطینی، قوم‌گرای موجود در فلسطین، برخی کشورها همانند ایران اسلامی، سوریه و گروه‌هایی مانند حزب‌الله در لبنان، بر این دیدگاه و آرمان بلند امام خمینی(ره) برای مقابله و نابودی رژیم صهیونیستی شکل گرفته و مصمم شدند و محور مقاومت ایجاد شد که هدفش نابودی رژیم صهیونیستی است. این محور باعث زنده نگه داشتن و استمرار مقاومت در منطقه شده و همچنان نقش خود را در حال انجام است.
نوع مقاومت اسلامی در فلسطین به تدریج در کشورها و مناطق دیگر منطقه تسری ، یافت و سبب پیروزی‌های بزرگی برای جریان مقاومت شد؛ منجمله پیروزی حزب‌الله لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی و عقب راندن این رژیم از خاک لبنان و همچنین مقاومت جانانه باریکه غزه در مقابل یورش وحشیانه صهیونیست‌ها. شما نقش آرمان مقاومت را در این پیروزی‌ها تا چه اندازه دخیل می‌دانید؟
مقاومت مردم فلسطین از زمان اشغال این کشور از سوی انگلیسی‌ها در سال 1917 میلادی آغاز و همچنان بعد از گذشته 100 سال ادامه دارد. مردم فلسطین در برابر قدرت‌های بزرگ و رژیم صهیونیستی با دستان خالی مقاومت کرده‌اند. در ابتدا مردم فلسطین با وضعیت سختی مقابل استعمار انگلیس ایستادگی کردند و اوضاع به شکلی بود که اگر یک گلوله تفنگ از یک فلسطینی ضبط می‌شد، حکم وی قطعا اعدام بود. به‌رغم آن فشار سنگین، مقاومت مردم فلسطین ادامه پیدا کرد. پس از آن بود که انتفاضه 1936 آغاز شد که بزرگترین اعتصاب تاریخ در آن زمان نام گرفت. پس از آن مقاومت‌های دیگری آغاز شد که سرانجام مقاومت مردم فلسطین باعث خروج انگلیسی‌ها از این سرزمین شد ولی استعمار فلسطین با خروج انگلیسی‌ها به پایان نرسید چرا که استعمار به شکل دیگری بر زندگی مردم این کشور سیطره یافت ولی مقاومت‌ها نیز تعطیل نشد و به اشکال مختلف ادامه یافت. مردم با هر امکاناتی که داشتند به مقاومت ادامه دادند و این مقاومت در سال 1948 که رژیم صهیونیستی رسما اعلام موجودیت کرد، رنگ و بویی دیگر به خود گرفت. مقاومت مسلحانه نیز از سوی مردم و گروه‌های فلسطینی از سال 1965 میلادی آغاز شد که با تشکیل سازمان آزادی بخش فلسطین صورتی تشکیلاتی به خود گرفت.
انتفاضه اول در سال 1987 میلادی آغاز شد که هفت سال ادامه یافت و مردم به شکل بسیار قهرمانانه به مقابله با رژیم صهیونیستی پرداختند. از آنجا بود که اصطلاح انتفاضه در قاموس جهان عرب شکل گرفت و به شکل یک اصطلاح جهانی درآمد. پس از آن و در سال 2000 میلادی هم ما شاهد انتفاضه دوم مردم فلسطین که بسیار عظیم و گسترده بود، بودیم. سال 2008 شاهد جنگ مردم غزه با رژیم صهیونیستی بودیم، سال 2012 میلادی نیز به همین شکل جنگ بزرگی علیه غزه شکل گرفت و سال 2014 میلادی هم جنگ وسیع دیگری علیه باریکه غزه از سوی رژیم غاصب صهیونیستی تحمیل شد. البته سال 2000 میلادی هم شاهد بودیم که مقاومت‌های انجام گرفته، باعث پیروزی حزب‌الله لبنان در عقب راندن آنها از خاک لبنان شد و جنگ 33 روزه نیز در سال 2006 میلادی از سوی این رژیم بر حزب‌الله تحمیل شد. حزب‌الله لبنان، در سال‌های اشغال خاک لبنان شکل گرفت و به تدریج به یک سازمان بسیاری قوی تبدیل شد که پیروزی‌های چشمگیری در منطقه به دست آورد. پس از آن بود که مبارزه مردم فلسطین برای تمام گروه‌های مقاومت در منطقه، به یک الگو بدل شد.
مقاومت مردم فلسطین و پیروزی‌های حزب‌الله لبنان، دستاورد بزرگی در آن سال‌ها داشت که این دستاورد چیزی نبود جز «آگاهی مردم». این آگاهی درخصوص توطئه‌ها و برنامه‌های غرب برای اشاعه تمدن خود در سرزمین‌های اسلامی بود که این آگاهی مردم منطقه، بسیار باارزش بود چرا که طرح تمدن غرب دقیقا در مقابل تمدن اسلامی است و در برابر پیشرفت تمدن اسلامی خواهد ایستاد.
پویایی و بالندگی محور مقاومت در سالیان اخیر را در چه چیزهایی می‌دانید و نقش ایران و رهبران آن را در این مهم چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به دلیل وجود استعمار در منطقه، مقاومت همچنان ادامه دارد. استعمار به شکل‌های مختلف از جمله استعمار خشن، استعمار اقتصادی و استعمار فرهنگی وجود دارد. اما متأسفانه ما شاهد نوعی عدول در آرمان‌ها از سوی برخی کشورهای منطقه در حمایت از فلسطین هستیم که البته این نیز بخشی از همان توطئه غرب که پیش از این گفته شد، است. دلایل عمده‌ای نیز بابت نوع رفتار و عدول این کشورها از آرمان فلسطین می‌توان ذکر کرد که مهم‌ترین آن، انتصابی بودن رهبرهای کشورهای منطقه است. این رهبرها از خواست مردم و از صندوق رأی بیرون نیامده و رژیم‌های غربی سیطره کامل بر رهبران این کشورها دارند که این موضوع باعث شده به‌خصوص در سال‌های اخیر، شاهد عدول از آرمان‌های مردم فلسطین باشیم. البته این داستان کمی ریشه تاریخی هم دارد. در سال 1979 میلادی شاهد پیمان کمپ‌دیوید یا پیمان صلح بین رژیم صهیونیستی و مصر بودیم که این پیمان باعث شد مصر از گردونه حامیان مقاومت فلسطین خارج شود. اما پس از این اقدام مصر، شاهد پیروزی انقلاب اسلامی ایران بودیم و این از آن حیث مهم بود که در کشوری مانند ایران، رژیمی در رأس حکومت بود که مانند کمربندی امنیتی در حفاظت از اسرائیل عمل می‌کرد و به ژاندارم غرب در منطقه بدل شده بود. انقلاب اسلامی با نابودی تمام آمال غرب در منطقه، خط جدیدی را در حمایت از محور مقاومت ایجاد کرد و به جایگزینی برای صلح مصر و رژیم صهیونیستی تبدیل شد و خلأ خروج مصر از حامیان محور مقاومت با حضور ایران پر شد. پیروزی انقلاب اسلامی انگیزه قوی و زیادی را در جنبش‌های مقاومت منطقه ایجاد کرد و همچنین موجب تقویت جنبش‌های ضدغربی و ضدصهیونیستی شد. انقلابی که امام خمینی(ره) ایجاد کردند ماحصل دیگری هم برای منطقه داشت که آن جایگزینی اندیشه‌های انقلابی و مقاومتی به جای قوم‌گرایی بود که مصر معرفی کرده بود.
پس از انقلاب اسلامی بود که جنبش‎های اسلامی به قدرت زیادی در منطقه دست یافتند. اما در دیگر سو، آنطور نبود که غرب زمین بازی را خالی کرده و زمین را در اختیار انقلاب اسلامی و گروه‌ها و کشورهای محور مقاومت قرار دهد. غرب بسیار تلاش کرد تا خط مقاومت را در منطقه بشکند و جلوی پیشرفت آن را بگیرد. اولین اقدامی که غربی‌ها برای این مهم تدارک دیدند تحمیل جنگ 8 ساله علیه انقلاب اسلامی ایران بود. پس از آن یک محاصره دائمی اقتصادی علیه ایران اسلامی برقرار شد و تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از نفوذ و همچنین اشاعه انقلاب ایران در منطقه صورت گرفت. غرب برنامه سنگینی برای ممانعت از حمایت ایران از گروه‌های مقاومت در فلسطین و لبنان طرح‌ریزی و عملیاتی کرد و تلاش‌های بسیاری در جهت جلوگیری از خیزش امت صورت داد اما با همه این توطئه‌ها، شاهدیم ایران همچنان پابرجا و مقاوم است و در مسیرش در حمایت از مقاومت خللی وارد نشده و در خط مقدم مقاومت در منطقه و جهان قرار دارد. ایران همچنان کشور بزرگ و تأثیرگذار در منطقه و جهان است و کشوری است که از واقعیت مقاومت آگاهی دارد.
تحلیل‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه گروه‌های تروریستی ایجاد شده از سوی غرب در منطقه منجمله داعش، برای شکستن محور مقاومت و همچنین فاصله انداختن بین جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های مقاومت در فلسطین و لبنان ایجاد شده و مورد حمایت قرار می‌گیرد. این نظرات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
این تحلیل و نظر بسیار به واقعیت نزدیک است. این مسئله بخشی از توطئه و نقش غرب برای مقابله با خیزش جنبش‌های اسلامی که در برابر خواسته و مطامع آنها مقاومت می‌کنند، است. غرب با ایجاد این گروه‌های تکفیری که برخی شاخصه‌های نمادین اسلامی از جمله نمازخواندن و روزه گرفتن و دم زدن از اسلام و پیامبر(ص) را نیز دارند، تلاش دارد با محور مقاومت مقابله کند. این گروه‌های تکفیری که یکی از آنها داعش است، هرگز با رژیم صهیونیستی و با آمریکا مقابله نکرده و همواره پشت به آنها و در مقابل کشورهای محور مقاومت جنگیده است. داعش همواره در مقابله با بافت اجتماعی اعراب و کشورهای اسلامی تلاش کرده و زیرساخت‌های کشورهای اسلامی مانند عراق و سوریه را نابود کرده است. این مسائل نشان می‌دهد گروه‌های تکفیری مانند داعش توسط سازمان‌های جاسوسی غربی برای مقابله با اسلامی واقعی، خیزشی و مکتبی ایجاد شده‌اند. این گروه‌های به ظاهر اسلامی برای نابودی اسلام ایجاد شده‌اند و وجهه اسلام را نشانه رفته‌اند. اما ما معتقدیم که براساس نص صریح قرآن کریم، همانطور که مانند گذشته توطئه‌های غرب شکست خورده، این توطئه نیز در نهایت شکست می‌خورد.
امروز این گروه‌هایی که غرب برای اخلال در امور کشورهای اسلامی ایجاد کرده، حالا به سوی غرب که زایشگاه اصلی این گروه‌هاست برگشته‎اند. پژواک این گروه‌ها امروز در غرب قابل شنیدن است و تبعات جنایات گروه‌های تروریستی در کشورهای غربی قابل مشاهده است و موجبات رنجش آنها را فراهم آورده‌اند.
این روزها زمزمه‌هایی درخصوص سازش برخی گروه‌های فلسطینی با رژیم صهیونیستی مطرح شده است. این موضوع تا چه حدی صحت دارد؟
خط مقاومت فهم واضحی از مسئله فلسطین دارد و همه جنبش‌های مقاومت رژیم صهیونیستی را رژیمی اشغالگر می‌دانند که مقدسات و سرزمین اسلامی را غصب کرده است. براساس آیات قرآن، طرح صهیوینست‌ها طرح فساد و سلطه‌طلبی بر سرزمین‌های اسلامی است. بنابراین به نظر ما هر کسی با این رژیم مقابله کند از بندگان خداست و هرکسی با این رژیم سازش کند و روابطش را عادی کند، دشمن خداست. این عقیده ماست که براساس نص قرآن کریم ما به آن معتقدیم. تمام گروه‌های مقاومت به این مسئله پایبند هستند و به آن اعتقاد دارند. این مسئله همان نظریه امام خمینی(ره) و نظریه و دیدگاه حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی همچنین نظر امت و علمای مسلمان است. در سال 1993 میلادی، علمای مسلمان اعم از شیعه و سنی منطقه، کنگره عظیمی را در قدس شریف برگزار کردند و تصمیم آنها قاطعانه مبارزه با رژیم صهیونیستی و عدم سازش با این رژیم اشغالگر بود و اعلام کردند که فلسطین سرزمین اسلامی است و بر مسلمانان واجب عینی است که از این سرزمین دفاع کنند.
موضوع همزیستی و سازش با رژیم صهیونیستی طرحی بسیار خطرناک است که از لحاظ دینی با نظریات آزادی‌بخش اسلامی کاملا مغایر است و به همین دلیل ما با آن مخالفیم. البته متأسفانه برخی از گروه‌های فلسطینی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مانند جنبش آزادی بخش فلسطین به ریاست «محمود عباس» که سال‌هاست در خط همزیستی با اسرائیلی‌ها در تلاش است اما به موفقیتی دست نیافته است. سابقه زمزمه‌های سازش به سال‌های 1979 میلادی برمی‌گردد که این قراردادها و پیمان‌های گاه و بی‌گاه، یک وجب از خاک فلسطین را از دست صهیونیست‌ها خارج نکرده بلکه اگر پیروزی هم بوده به دست مقاومت مردم فلسطین و آنهم با دست خالی بدست آمده است. متأسفانه در سال 2002 هم ما شاهد یک طرح صلح عربی نیز بودیم که از سوی برخی کشورهای عرب منطقه مطرح شد. این طرح مبتنی بر عادی‌سازی و صلح با رژیم صهیونیستی در برابر خروج این رژیم از کرانه باختری و باریکه غزه بود اما «آریل شارون» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در همان برهه اعلام کرد این طرح حتی ارزش جوهر قلمی که آن را نوشته را هم ندارد و این طرح را رد کرد. رژیم صهیونیستی، رژیمی نیست که صلح را بپذیرد و صلح‌طلب نیست و ما این را به خوبی می‌دانیم. این رژیم صلح را در شرایطی قبول می‌کند که طرف مقابل کاملا طرفدار اسرائیل شود و با خواسته‌های اسرائیل موافقت کند که این مسئله غیرممکن است. این رژیم آنقدر سفاک است که اگر رییس‌جمهور آمریکا که حامی اصلی این رژیم است از شهرک‌سازی‌ها در فلسطین که طبق دستور سازمان ملل و قانون بین‌المللی خلاف است، مخالفت کند، به مقابله مستقیم با وی می‌پردازد و او را به شدت مورد مواخذه قرار می‌دهد.
آینده محور مقاومت با وجود همه فشارهای غربی‌ها را چگونه می‌بینید؟
با تمامی مشکلاتی که امت اسلامی و محور مقاومت با آن روبروست، من به آینده محور مقاومت بسیار خوشبین هستم و پیروزی و آینده را از آن این گفتمان می‌دانم زیرا این محور براساس واقعیت و در مسیر صحیح گام برمی‌دارد. این محور دشمن واقعی که همان رژیم صهیونیستی است را درست تشخیص داده زیرا این رژیم براساس دستورات غرب، اقتصاد، زیربنا، فرهنگ و حتی امورات روزمره مردم را هدف قرار گرفته است. محور مقاومت به دنبال عزت امت و وحدت کشورهای اسلامی است و معتقدیم همانگونه که در قرآن کریم آمده است آینده از آن انسان‌های باتقواست.