نقش مسجد در تقویت جریان مقاومت و بیداری اسلامی

ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران درباره نقش مسجد در تقویت جریان مقاومت و بیداری اسلامی سخن گفت .
به مناسبت سالروز به آتش کشیدن مسجد الاقصی به همت جمعیت دفاع از ملت فلسطین نشستی به نام ” نقش مسجد در تقویت جریان مقاومت و بیداری اسلامی ” با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن رحیمیان تولیت مسجد جمکران و عضو هیات امناء جمعیت برگزار شد .
ابو شریف درباره نقش جامعه فلسطین در صیانت از قبله نخست مسلمانان گفت که جایگاه مسجدالاقصی در قرآن و کلام خداوند آمده است و همچنین ما مسلمانان به دفاع از مسجدالاقصی و دفاع از خود فراخوانده شده ایم .
وی افزود که در قرآن کریم به قداست مسجدالاقصی تاکید شده است . دفاع از مقدسات و آزادی مقدسات در همه ادیان وجود دارد و فقط مختص به دین اسلام نیست .
ابو شریف ادامه داد که یکی از مسایلی که قرآن به تاکید شده است آزادی در عبادت است . پیامبر اکرم بر حمایت از مظلوم و آزادی عبادت و فرایض دینی تاکید داشته اند .
وی در ادامه با ارائه مختصری از تاریخ اشغال فلسطین تاکید کرد که انگلیسی ها وقتی فلسطین را در اشغال داشتند ، ورود صهیونیست ها را به این سرزمین تسهیل نمودند به گونه ای که شرایط حضورشان و اشغال سرزمین فلسطین را با مجموعه اقدامات شان به وجود آوردند . آنها ٦٧٠٠٠ صهیونیست را مسلح کردند . ١٢٠٠٠٠هزار نفر دیگر هم قادر به حمل سلاح بودند . این در حالی بود که فلسطینی ها اجازه حمل یک فشنگ را نیز نداشتند . مردم فلسطین با امکانات بسیار کم و ساده ای که داشتند در مقابل توطئه انگلیسی ها ایستادند . متاسفانه در آن زمان کشورهایی مانند مصر یا اردن تحت استعمار بریتانیا بودند . به دلیل گرفتاری اعراب آنها نتوانستند به مردم فلسطین کمک نمایند .
ابو شریف افزود ، در سال ١٩٤٨ جنگ آغاز شد ، ٦٧ هزار نفر صهیونیست در برابر ٨٠٠٠ نفر از نیروهای ارتش های عرب ، بودند . متاسفانه فرماندهان ارتش های عربی از انگلیسی ها دستور دریافت می نمودند . در آن زمان ما شاهد مقاومت بودیم ولی در نهایت تسلیم شدند . همچنین دو سوم مردم فلسطین از سرزمین مادری شان اخراج شدند . پس از مدتی مقاومت فلسطین مجبور شد به جنوب لبنان برود و از آنجا به مقاومت شان ضد دشمن صهیونیستی ادامه دادند .
وی افزود ، در سال ١٩٨٢ لبنان توسط رژیم صهیونیستی اشغال شد . بیروت به مدت ٩٠ روز مقاومت کرد . پس از مدتی مقاومت فلسطین مجبور شد تا لبنان را ترک کند. سپس حزب الله لبنان و انتفاضه های فلسطینی یکی پس از دیگری ایجاد شد . این مقاومت ، رژیم صهیونیستی را وادار ساخت تا جنوب لبنان را تخلیه کند ، پس از آن پیروزی های مقاومت یکی پس از دیگری بر علیه دشمن صهیونیستی نمایان شد .
نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران تاکید نمود ، همگان بدانند که مردم فلسطین هیچ زمانی پرچم سفید سازش را به معنای تسلیم در برابر دشمن صهیونیستی به اهتزاز در نیاوردند . همچنین ما شاهد شکل گیری مقاومت حزب الله در جنوب لبنان بودیم .
وی تاکید کرد ، این ایران بود که فلسطین را به عنوان مساله اول امت اسلامی قرار داد . متاسفانه در سال های اخیر ما شاهد درگیری ها و اختلافات داخلی در میان کشورهای اسلامی بودیم . این اختلافات نتیجه سناریوها و توطئه های انگلیسی – آمریکایی – صهیونیستی بوده تا کشورهای اسلامی را به خود مشغول سازند .
نماینده جهاد اسلامی تاکید کرد که مردم فلسطین به وظیفه خودشان عمل کرده اند . امت باید به وظیفه خودشان عمل کنند . تمام کشورهای اسلامی باید به وظیفه خودشان عمل نمایند . متاسفانه شرایط جنگ 2006 به گونه ای بود که سید حسن نصرالله به کشورهای اسلامی گفت نمی خواهد کاری کنید تنها بی طرف باشید ، نمی خواهیم مفتی عربستان بگوید وظیفه دفاع از الاقصی وظیفه خود مردم فلسطین است . ما از این کشورها می خواهیم به جای تربیت تروریست ها، رزمنده بفرستید .
وی افزود: صدها میلیارد دلار برای ارتش های عربی هزینه شده است . اما یک دلار برای دفاع از قدس هزینه نشده است . اگر صدها میلیارد دلار برای مساله فلسطین هزینه می شد ما شاهد آزادی قدس بودیم . متاسفانه در حال حاضر از مردم فلسطین حمایت نمی شود . اختلافاتی که در میان امت اسلامی ایجاد شده است که موجب می شود جهان اسلام از مساله اصلی خودش که مسجدالاقصی است ، دور شوند . متاسفانه صهیونیست ها مسجد ابراهیمی را بر خلاف تصمیم یونسکو به اراضی تحت اشغال انضمام نموده اند . همگان باید بدانند مردم فلسطین با تمام امکانات از مسجد الاقصی دفاع می کنند و نیازمند کمک های امت عربی و اسلامی هستند .