مقابله با سلطه صهیونیستی به آفریقا

رژیم صهیونیستی ، از دهه پنجاهم قرن بیستم کوشید به آفریقا نفوذ کرده و از آن به نفع خود ، در نبرد با کشورهای عربی استفاده نماید ، این اهتمام پس از آزادی شماری از کشورهای آفریقایی و عضویت آنان در سازمان ملل متحد و شورای امنیت افزایش یافت .
رژیم صهیونیستی کوشید از فریقا یا برای تایید خود در محافل جهانی استفاده نماید یا حداقل از فلسطین حمایت نکند ، اما نتوانست بر این قاهره به طور کامل سیطره یابد خصوصا آفریقای جنوبی که به مقابله با آن برخاست .
آفریقای جنوبی در روزهای اخیر تلاش گسترده ای را برای خنثی سازی توطئه های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر صهیونیستی برای عادی سازی رابطه با کشورهای آفریقایی به مرحله اجرا گذاشته است .
رژیم روابطش را با کشورهای آفریقایی تحکیم نموده است ، در 10 کشور از 54 کشور آفریقا سفارت دارد که شامل سنگال ، مصر ، آنگولا ، غنا ، کوت دیفوار ، اتیوپی ، آفریقای جنوبی ، نیجریه ، کنیا ، کامرون و در چند کشور آفریقایی سفیر آکرودیته دارد .
آفریقای جنوبی از مدتی قبل ، قصد تحریم رژیم صهیونیستی را در آفریقا دارد چون نتانیاهو کوشید با شماری از آنان تفاهم برای جلوگیری از شکل گیری اکثریت ضد تل آویو در سازمان ملل متحد ، امضا نماید .
یک دیپلمات آفریقای جنوبی گفت که تل آویو با شیوه ای رعب آور برای محاصره غزه رفتار نموده که رنج های زیادی را برای فلسطینیان سبب شده است پس کشورش از کشورهای این قاره تحریم تل آویو و عدم تقویت روابط با آن را خواهد خواست .
وی خاطر نشان ساخت که کشورش اولین کنفرانس رهبران تل آویو آفریقایی در اکتبر آینده را که هدفش عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است تا نقطه عطف همکاری صهیونیستی آفریقایی باشد ، تحریم خواهد نمود .
این شخص افزود که نمی توانیم به تلاش های صهیونیستی برای کسب حمایت کشورهای آفریقایی به نفع خودش در مناطعه با فلسطینیان بی توجه باشیم ، کشورم تنها کشور برای مبارزه با تلاش صهیونیستی نیست و مغرب ، الجزایر ، موریتانی و تونس در این مسیر با آن همراهند .
اخبار فعالیت های آفریقای جنوبی ، ضد رژیم صهیونیستی چند روز پس از گزارش ” جروزالم پست ” اوایل ، ماه جاری منتشر شد که نوشته بود کنفرانس رهبران آفریقایی صهیونیستی اواخر اکتبر 2017 در توگو برگزار خواهد شد که دارای توافق آموزش نظامی با تل آویو است .
توگو برای 54 کشور آفریقا دعوت می فرستد در این کنفرانس 4 روزه شرکت نمایند .
جروزالم پست پیش بینی نموده که 20 / 30 رییس کشور در این کنفرانس شرکت نمایند ، اما آفریقای جنوبی می خواهد از تمام نفوذ دیپلماتیک خود جهت خنثی سازی تلاش های صهیونیستی استفاده نماید . شبکه هفت تلویزیون صهیونیستی گزارش داد که اعضای پارلمان آفریقای جنوبی ، دیدار با اعضای کنست صهیونیستی را در ژوهانسبورگ در حاشیه دیدار با معارضین و یهودیان این کشور را ، نپذیرفتند .
حزب کنگره ملی آفریقای جنوبی حاکم با برگزاری کنفرانس سیاست های ژوهانسبورگ در ژوئن 2016 خواستار پذیرفتن ندای کمیته های همبستگی با ملت فلسطین با کاهش سطح نمایندگی دیپلماتیک کشور آفریقای جنوبی در رژیم صهیونیستی ، همسو با ارزش ها و اصول آزادی بخش حزب و یاری مردم فلسطین تحت اشغال و آرمان عادلانه آن شده بود .
جمهوری آفریقای جنوبی از مهمترین کشورهای آفریقایی پشتیبان فلسطینیان است البته با رژیم صهیونیستی رابطه دیپلماتیک نیز ، دارد ، مهمترین تنش در مه 2010 بود وقتی سفیر خود را از تل آویو فراخواند که در اعتراض به حمله نیروی دریایی صهیونیستی به ناوگان آزادی بود که به طرف نوار غزه حرکت می کرد تا کمک های انسان دوستانه را به مردم آن برساند اما این حمله به کشته شدن 10 تبعه ترکیه و زخمی شدن 50 نفر دیگر منتهی شد که جزو کمک کنندگان بودند .
این اقدام به روابط صهیونیستی آفریقای جنوبی ضربه زد و آن را دچار تنش ساخت ، به رغم از سر گیری روابط دو کشور همرا با ، بازگشت سفیر آفریقای جنوبی که چند هفته پس از آن به تل آویو بود ، رژیم صهیونیستی در سال 2015 میلادی ، به هواپیمای بلر زیماندا وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی اجازه نداد در فرودگاه ” بن گوریون ” بنشیند چون خواست بدون رفتن به تل آویو ، فقط به اراضی فلسطینی برود .
تل آویو یکی از حامیان مهم رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی از گذشته بوده است ، و رژیم صهیونیستی تامین کننده اصلی تسلیحات برای رژیم آپارتاید بوده که چالش قوانین بین المللی می باشد که فروش اسلحه به این نظام را ممنوع می داند ، مردم آفریقای جنوبی ، نمی توانند این موضوع را فراموش کنند خصوصا پس از آزادی از آپارتاید و نظام تبعیض نژادی که داشت .
مهمترین سوال آن است که آيا آفریقای جنوبی قادر خواهد بود با کمک برخی از کشورهای آفریقایی متحدان آفریقایی رژیم صهیونیستی را که با تل آویو ارتباط دارند ، متقاعد سازد سطح نمایندگی دیپلماتیک خود را با اشغالگران کاهش داده و عادت سازی روابط با آن را متوقف سازند ؟ .