ریشه های تاریخی عادی سازی آل سعود (بخش دوم و پایانی)

در ازای مهاجرت ، کرانه غربی ، را به من دادند
18 می 1937، بن گوریون با مشاور سیاسی ابن سعود بنام جان فلیپه (حاج عبدالله، همانطور که عبد العزیز او را نامید) در لندن ملاقات کرد و سعی داشت جلسه بین بن گوریون و شاهزاده سعود را در طول اقامتش در لندن برگزار کند. به گفته کاهانوف، تلاش های فلیپه موفق نشد، چرا که پادشاه عربستان آماده نبود که به طور مستقیم (یا هر عضو خانواده اش) با رهبران جنبش صهیونیست در آن زمان ملاقات کند.
در جلسه بین بن گوریون و فلیپه ، دومی گفت «او متقاعد شده است که ابن سعود تنها رهبر عرب است که می تواند در رأس یک ائتلاف عرب قرار گیرد تا فدراسیون عربی را که شامل فلسطین است را بپذیرد و تنها ابن سعود می تواند منافع خود را برای یهودیان تضمین کند». بن گوریون از فیلیپه پرسید که “چرا ابن سعود مهاجرت دائمی یهودیان به فلسطین را قبول می کند؟” فلیپه پاسخ داد: “از آنجا که در این موضوع، ابن سعود قادر خواهد بود که در مورد پتانسیل مالی و اقتصادی که یهودیان به دنیای عرب وارد می کنند، با سایر اعراب صحبت کند.”
یوسف یاسین در روز 31 ماه مه در لندن با جورج رونالد، یکی از مقامات دفتر امور خارجه بریتانیا، دیدار کرد و درباره تماس های سعودی با رهبران آژانس یهودی توضیح داد و برای رونالد طرح راه حل که فلیپه با بن گوریون صحبت کرده بود ، را توضیح داد. این طرح تصریح کرد که “با پایان دادن قیمومیت بریتانیا، حاکمیت کامل درباره کرانه غربی به ابن سعود بر اساس این که هیچ مهاجرتی یهودی به فلسطین تعیین نخواهد شد، منتقل خواهد شد.” به گفته کاهانوف، ابن سعود علاقه مند بود انگلیس را در جریان این ارتباطات قرار دهد تا از دیدگاه انگلستان آگاه شود
عبدالعزیز به صهیونیست ها اطمینان می یابد
کاهانوف بیان نمود که در ژوئیه 1937، پسر سعود از نماینده بریتانیا توصیه های کمیته «بیل» سلطنتی بریتانیا را درباره تقسیم فلسطین دریافت کرده است . سپس ابن سعود فقط نگرانی درباره حصول حاکم اردن عبدالله بن الحسین در توصیه، منطقه عقبه – عمان را بیان نمود ، که البته عبدالعزیز هرگز در صحبت خود با سفیر انگلستان برای ایجاد یک دولت یهودی در بخشی از سرزمین فلسطین اشاره نکرد ! کاهانوف با توجه به آنچه که در خاطرات سران آژانس سهود آمده است ، گفت که عبدالعزیز هرگز با تشکیل یک دولت یهودی مخالفت نکرد بلکه اعتراض وی به توصیه های «بیل» تنها درباره یک حکومت مستقل عربی به رسمیت شناخته در مرزهای پادشاهی خود را تحت حکومت عبدالله بن حسین بود .
در صفحه های 250 – 251 ، کاهانوف جزئیات سفر به همراه پسر عبدالعزیز شاهزاده منصور (نخستین وزیر دفاع عربستان سعودی) را همراه با برادرش شاهزاده فهد (که بعدا بین سالهای 1982 و 2005 پادشاه بود ) به قدس اواخر سال 1943 اشاره نمود و در بیمارستان ” هداسا ” که توسط سازمان صهیونیست های زنان آمریکایی در سال 1934 تاسیس شده بود ، درمان شد و اینکه عبدالعزیز ، مانع نشد که پسرش توسط پزشکان صهیونیست درمان شود ، او که در آن زمان توسط یک چشم پزشک یهودی از هیات ارتش آمریکا به نام مئیر جوزف فلدمن درمان شده بود .
پول در برابر فلسطین
در صفحه 253 از کتاب ، کاهانوف گفت که جان فلیپه، مشاور عبدالعزیز، درباره راه حل در فلسطین اشاره کرده است. برنامه او با رهبران سازمان یهودی هماهنگ شده بود و در سال 1943 مبلغی را به حییم وایزمن رییس آژانس تحت عنوان “غرامت” به ابن سعود به خاطر مخالفت با فدراسیون عربی شامل لبنان، سوریه، فلسطین و اردن، پرداخت و به این شکل امید یهودیان برای ایجاد دولت را در سرزمین فلسطین احیا نمود .
وقتی روزولت رییس جمهور آمریکا جزئیات طرح را می دانست، فرستاده ویژه ای به عبدالعزیز، بنام کلنل هاسکینز ، فرستاد که با عبدالعزیز درباره برنامه ریزی با آمریکاییها بحث و گفت و گو کند.
کاهانوف گفت که تلاشهای آمریکا به دلیل اینکه ابن سعود از پول یهودیان رشوه نگرفته بود (داستان های رسمی) با شکست مواجه شد، اما دو اسناد بریتانیا در سال 1943 حاوی CO 733/443/18 و CO 733/443/19 به وضوح نشان می دهد که مذاکرات مخفی بین حییم وایزمن و هاسکینز با عبدالعزیز تحت اشراف انگلستان انجام شده است .
بر اساس اسناد ، مبلغ اختصاص یافته 20 میلیون پوند بود. دلیل خروج عبدالعزیز ، و انکار تمام تلاش او، درز اخبار جزییات توسط جان فیلیپه از مذاکرات به دیگر رهبران عرب بود . پس از این حادثه، عبدالعزیز محتاط تر شد و اظهاراتش درباره مخالفت با یک حکومت یهودی در سرزمین فلسطین را افزایش داد تا خشم اعراب را مهار کند و هر گونه روایت درباره مذاکرات مخفیانه با آژانس یهودی در پشت صحنه را تکذیب نماید.
نفت من گران تر از فلسطین است
در صفحه 260 کتاب خود، کاهانف خاطرات بن گوریون را در یک مکالمه تلفنی تاریخ 23 اکتبر 1946 که توسط نماینده آژانس یهودی ایالات متحده، مناخیم گلدمن با بن گوریون تهیه شده است، بیان نمود که ایالات متحده از سفیران و نمایندگان خود در کشورهای عربی خواسته است تا به رهبران عرب اطلاع دهند که «واشنگتن بلافاصله مهاجرت 100 هزار یهودی را پشتیبانی می کند و ایجاد یک دولت یهودی می تواند در بخشی از سرزمین فلسطین انجام شود».
گلدمن در این مکالمه گفت که ابن سعود پاسخ خود را به آمریکایی ها ارسال کرده است که “در راه ایالات متحده موانع ایجاد نمی کند و پیشنهاد می کند که سایر کشورهای عربی با اعتدال اقدام کنند .” گلدمن توضیح می دهد که ابن سعود دو ملاحظات را لحاظ نمود: قدرت آمریكا و منافع شخصی او، اگر چه او گزینه ای برای لغو امتیاز استخراج مفت عربستان از شركت های نفتی ایالات متحده را به عنوان اهرم فشار بر واشنگتن برای تغییر موقعیت در برابر دولت یهودی را که گلدمن معتقد است را داشت .
صهیونیست ها: سلاح سعودی ها را ما می سازیم
اگر به موضع بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی نسبت به رژیم صهیونیستی بپردازیم ، تعجب آور نخواهد بود که در سال و دهه های پس از آن ، فرزندان و نوه هایش پس از ، او تلاش بسیاری برای ایجاد رابطه متحول تر با صهیونیستها مبذول داشتند . بسیاری جزئیات درباره رابطه در طول دهه شصت در جنگ یمن موجود است ، و بعد از آن ، سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی در واشنگتن، بندر بن سلطان با یهودیان آمریکا آن را ادامه می دهد، و رابطه بیشتر از آغاز دهه نود با سفر یک هیئت یهودی همراه با بندر ریاض برای دیدار با ملک فهد بود که اعضای حزب لیکود صهیونیستی در آن بودند (کاهانوف در کتابش آن را بیان نموده است ) .
در 28 ژوئن، روزنامه تایمز آف اسرائیل، مقاله ای از ” داگلاس بلومفیلد، مشاور حقوقی سابق سازمان صهیونیست AIPAC، تحت عنوان “معاهدات مخفی جنگی اسرائیل و عربستان سعودی” را منتشر کرد. بلومفیلد قراردادهای تسلیحاتی که ترامپ آن را در جریان سفر اخیر خود به عربستان سعودی و استفاده احتمالی تل آویو برای روند تولید سلاح های عربستان را با یکدیگر مرتبط دانست که اعلام کرد که قدمت آن دهها ساله است. در سال 1981، کنگره ایالات متحده موضوع تایید فروش پنج هواپیما AWACS به عربستان سعودی و همچنین تجهیزات پیشرفته برای هواپیمای F-15 که یک سال پیش توسط ریاض خریداری شده بود، را بررسی نمود .
بلومفیلد می گوید سفیر تل آویو در واشنگتن، افرایم ارون، مخفیانه اعضای کنگره را برای تصویب این معامله فراخواند، برغم اعلام نخست وزیر مناخیم بگین که با فروش سلاح های پیشرفته ایالات متحده به عربستان سعودی مخالفت کرده بود . بلومفیلد اضافه نمود که در سفرش در پاییز سال 1981 به شرکت صنعتی صنایع هوافضایی اسرائیل که در نزدیکی فرودگاه بن گوریون قرار دارد، شگفت زده شد . وی تایید نمود که شاهد تولید تانکر های سوخت F-15 را با لوگوی سلاح های سلطنتی با شعار ” سلطنتی نیروی هوایی عربستان سعودی ” بود که برای ارسال به آدرس ” تالسا، اوکلاهما ” در ایالات متحده آمریکا آماده شده بود .
“نویسنده نوشت که در حالی که ما به کنگره آمریکا گفتیم که فروش این سلاح به عربستان سعودی امنیت اسرائیل را تهدید می نماید ، اسرائیلیها خودشان این سلاح را برای فروش به همان دشمن سعودی” تولید می نمایند . به گفته یک مدیر سابق شرکت اسرائیلی مکدونال داگلاس، این شرکت تولید تانکر برای ، و همچنین سیستم عامل های بیشتری برای هواپیمای عربستان سعودی را به ” شرکت صنایع هوایی اسراییلی ” سپرد که تا امروز همچنان با آگاهی و رضایت سعودیها این کار را ادامه می دهد و این موضوعی است که مدیر سابق شرکت صهیونیستی که نامش گفته شده است به آن تاکید نمود .