گزارشی از آخرین اوضاع نوار غزه

28 / 7 / 97
یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت که به رژیم صهیونیستی می گوییم که این مردم از تانکهایی که در اطراف غزه مستقر کرده ای، نمی ترسند.
محمد الحرازین در حاشیه راهپیمایی بازگشت در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبری العالم در غزه افزود که شهرک های اطراف غزه و رژیم صهیونیستی و شهرک نشینان آن تا وقتی محاصره غزه شکسته نشود، امنیت و ثبات نخواهند داشت.
مردم فلسطین روز گذشته به منظور مشارکت در تظاهرات جمعه انتفاضه مسجد الاقصی در چارچوب تظاهرات بزرگ بازگشت و شکست محاصره غزه رهسپار اردوگاه بازگشت واقع در شرق غزه شدند.
شورای عالی ملی تظاهرات بازگشت را به نام “جمعه قیام غزه و اتحاد با کرانه باختری” نام گذاری کرده است.
این شورا بر ادامه این راهپیمایی ها تا زمان تحقق کامل اهداف آن یعنی شکست محاصره و بازگشت آوارگان تأکید کرد.
از 30 مارس گذشته یعنی حدود 6 ماه قبل اولین راهپیمایی بزرگ بازگشت برگزار شد.
گزارش روز گذشته به این شرح است.
18:52| شمار زخمی ها به 115 نفر رسید
18:19 | وزارت بهداشت فلسطین گزارش داد که 52 فلسطینی به ضرب گلوله ارتش صهیونیستی مجروح شدند که وضع دو نفرشان وخیم است؛ در میان مجروحین یک خبرنگار حضور دارد
18:13 | حمله پهبادهای شناسایی صهیونیستی به جوانان فلسطینی در شرق خانیونس در جنوب نوار غزه به مجروحیت 3 فلسطینی انجامید
18:12 | دو فلسطینی در بمباران هوایی تظاهرکنندگان در خان یونس و البریج توسط اشغالگران مجروح شدند
18:10 | جوانان فلسطینی لاستیک خودرو را برای جلوگیری از دید ارتش صهیونیستی آتش زد
17:50 | اشغالگران به سمت تظاهرکنندگان گلوله های اشک آور و گازهای سمی پرتاب کردند
17:30 | برخی منابع از شهادت یک فلسطینی به ضرب گلوله اشغالگران خبر دادند
17:02 | شماری از فلسطینیان در مرزهای غزه برای مشارکت در راهپیمایی بازگشت حاضر شدند، برخی از منابع از شلیک اشغالگران به تظاهرکنندگان و مجروحیت شماری از آنها گزارش دادند
ارتش صهیونیستی پنج شنبه یک روز پس از بحرانی شدن وضعیت، برای نشان دادن توان خود ، نیروهای زرهی خود را در امتداد مرزهای نوار غزه مستقر کرد.
خبرگزاری رویترز از استقرار 60 تانک و نفربر در منطقه ای نزدیک مرزهای سرزمین اشغالی با نوار غزه خبر داد و آن را بزرگترین تجهیزات نظامی از جنگ 2014 میان رژیم اشغالگر و حماس دانست.
این خبرگزاری افزود: می توان نیروهای انتشار یافته در راه های اصلی نزدیک غزه را به خوبی دید.
در همین راستا مقامات بلند پایه امنیتی مصر با رهبران جنبش حماس که برای آرام نمودن وضعیت نوار غزه را تحت کنترل خود دارند، دیدار داشتند.
سران رژیم صهیونیستی نیز تهدید کردند به هرگونه حمله موشکی یا تلاش برای گذر از دیوار مرزی نوار غزه در جریان اعتراض ها پاسخ خواهند داد.
یک مسئول فلسطینی در نوار غزه نیز گفت: این هیات مصری برای جلوگیری از تنش کنونی هم چنین با مقامات اسرائیلی در تماس است.
وی افزود: وضعیت بسیار حساس است هیچ کس به دنبال جنگ نیست گروه های فلسطینی نیز بر پایان دادن به محاصره ای اصرار دارند که عامل اختلال در زندگی و کار در غزه شده است.
فلسطینیان نیز از 30 مارس برای پایان دادن به محاصره نوار غزه توسط اسرائیل و حق بازگشت فلسطینیان به اراضی سال 1948 در امتداد مرزهای نوار غزه اعتراض نمودند.
آمار وزارت بهداشت فلسطین نیز از شهادت حدود 200 نفر از ساکنان نوار غزه از زمان آغاز اعتراض ها در مرزها خبر داد.
“خالد البطش ” مسئول هماهنگی هیات عالی ملی راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره ، از ساکنان نواز غزه و کرانه باختری و الخان الاحمر خواست در این گردهمایی مشارکت گسترده ای داشته باشند.
وی در یک بیانیه مطبوعاتی بر اهمیت ادامه راهپیمائی های مسالمت آمیز و مردمی تاکید و از شرکت کنندگان خواست تدابیری بیندیشند تا فرصت را از تک تیراندازان صهیونیستی برای هدف قرار دادن تظاهرکنندگان مسالمت جو بگیرند.
وی افزود:مهم ترین پیام این تجمع ،گردهمایی مسالمت آمیز و مردمی خواهد بود.
البطش اشغالگران را از ادامه ارتکاب جنایت ها در حق تظاهرکنندگان در راه پیمائی های بازگشت و شکستن محاصره هشدار داد و بر ادامه آن تا تحقق اهدافش تاکید کرد.
این در حالی است که کابینه محدود امنیتی اسرائیل تصمیم به افزایش حملات در برابر بر حوادث خشونت آمیز نوار غزه گرفت.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا گفت : اسرائیل در صورت ادامه حملات از نوار غزه ، حملات نظامی سختی به حماس خواهد کرد.
“ایتای بلومنتال ” خبرنگار روزنامه عبری یدیعوت احرونوت نیز انتشار نیروهای ارتش اسرائیل نزدیک نوار غزه را بخشی از آمادگی ها برای تظاهرات جمعه پس از تصمیم کابینه محدود امنیتی اسرائیل مبنی بر نشان دادن شدیدترین واکنش ها به حوادث و گذر از مرزها دانستند. روزنامه یدیعوت اما پرسید : آیا پس از تقویت نیروهای ارتش در بسیاری از مناطق هم مرز نوار غزه عملیات نظامی دیگری در راه است ؟
این روزنامه توضیح داد ازجمله این تدبیرها استقرار دهها تانک ، توپ ، نفر بر و ادوات مهندسی بوده است.
این روزنامه به نقل از یکی از شهرک نشینان از غلاف نوار غزه گفت: ما در روزهای گذشته شاهد چنین استقراری در مناطق هم مرز نوار غزه از سوی ارتش صهیونیستی نبوده ایم .
نیروهای مقاومت فلسطین پیام های شدیدی به ویژه از گروهانهای القسام ارسال کرد که محتوای آن این بود که مراقب باشید با سرنوشتتان بازی نکنید ، با ویدئویی کوتاه از رزمنده های یگان موشکی القسام که موشکهای بزرگی را برای شلیک آماده می کردند.
راهپیمائی بزرگ بازگشت 30 مارس گذشته با مشارکت گسترده مردمی در 5 اردوگاه بازگشت در شرق پنج استان برگزار شد و خواهان اجرای حق بازگشت برای مردم فلسطین به سرزمینی که از آن اخراج شدند و شکستن محاصره نوار غزه بود.
از ابتدای این راهپیمائی 215 فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسیده و نزدیک 22 هزار نفر زخمی شدند.
وزیر جنگ سابق رژیم اشغالگر قدس به جنایاتی که علیه ملت فلسطین مرتکب شده است، افتخار نمود.
ایهود باراک وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با افتخار به جنایاتی که در دوره وزارت جنگ خود علیه ملت فلسطین مرتکب شد، گفت که بیشتر از 300 فلسطینی را در سه و نیم دقیقه به قتل رسانده است.
باراک که با رادیو رژیم صهیونیستی گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت هنگامی که وزیر بودم، بیشتر از 300 فلسطینی را در حمله متمرکز در مدت سه و نیم دقیقه به قتل رساندم، اما الان حکومت اسرائیل در برابر حماس تسلیم شده است.
وی افزود بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) در برابر حماس تسلیم شده و این حماس است که زمان تشدید اقدامات را مشخص می‌نماید و دولت اسرائیل هم کاری نمی‌‌کند.
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی گفت رفتارها در نشست اخیر کابینه (امنیتی) مشاجره‌ها و بحثهای کودکانه میان وزیران بود که هدف از آن انتخابات آتی است و ارتباطی با اوضاع غزه برای آن متصور نمی باشد .