وضع شیخ خضر عدنان وخیم است

30 / 7 / 97
وضع سلامتی شیخ خضر عدنان پس از گذشت 51 روز از اعتصاب غذا در اعتراض به زندانی شدنش در بازداشتگاه “الرمله” بسیار خطرناک بوده، دچار کم خونی، سیاهی دور چشم، کاهش وزن و سستی شدید شده است .
جواد بولس مدیر بخش حقوقی باشگاه اسیر فلسطینی پس از دیدار با عدنان گفت که او آزمایشهای پزشکی و مواد مغذی را نمی پذیرد و هدفش کسب آزادی اش است که به ناحق سلب شده است.
عدنان از سال 2012 تا 2018 در سه اعتصاب غذا شرکت نموده است که 2012 میلادی به مدت 66 روز ، 2015 به مدت 54 روز تا زمان حاضر که 51 روز می باشد.
از سوی دیگر، مقام‌های صهیونیستی اعلام نمودند تا اطلاع ثانونی و برای بررسی راه حل های جایگزین تخریب روستای خان احمر به تعویق افتاده است.
دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در بیانیه ای اعلام کرد جهت بررسی جایگزین های دیگر تخریب روستای خان احمر به تعویق افتاده است.
رژیم صهیونیستی 23 سپتامبر ( 1مهر ) به اهالی روستای خان احمر هشدار داده بود تا اول اکتبر( 9مهر) خانه های خود را تخلیه کنند.
دیوان عالی رژیم صهیونیستی نیز پیش تر تخریب روستای خان احمر را تایید کرده بود.
«فاتو بنسودا» دادستان دیوان بین المللی کیفری با اعلام اینکه رژیم صهیونیستی درصدد تبعید فلسطینی ها روستای «خان احمر» در شرق قدس اشغالی است، این اقدام را جنایت جنگی عنوان کرد.
روستای خان احمر در جاده ارتباطی بین قدس و دریای مدیترانه قرار دارد و براساس توافق نامه اسلو امضا شده میان سازمان آزادی بخش فلسطین و رژیم صهیونیستی در سال 1993، تحت سلطه این رژیم است.
این روستا با دو هزار و 764 نفر جمعیت در شرق کرانه باختری رود اردن و نزدیکی دو شهرک صهیونیست واقع شده و ساکنان آن، عمدتاً با دامداری ارتزاق می کنند.
رژیم صهیونیستی می خواهد با تخریب روستای خان احمر شهرک های صهیونیستی را جایگزین آنها کند و بدین وسیله قدس شرقی را از اطراف آن جدا کرده و کرانه باختری را به دو بخش تقسیم کند.
وزارت امور خارجه فلسطین ، تصمیم رژیم صهیونیستی در رای به تعویق انداختن تخریب الخان الاحمر در قدس تلاش تل آویو برای دور زدن انتقاد محافل بین الملل و اعتراض های مردمی است که با آن مخالف هستند.
وزارت در بیانیه ای از محافل بین المللی و دولتها خواست تا خود را در این دام رژیم صهیونیستی نیندازند.
“ولید عساف ” رئیس هیات مبارزه با احداث دیوار و شهرک نشینی با اعلام فراخوان عمومی در الخان الاحمر و تحصن خواست تا در برابر این طرح اسرائیل بایستند.
وی افزود: مواضع جناح راست گرای تندرو صهیونیستی بر تخلیه ساکنان این روستا و سپس تخریب آن است.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز درباره تخلیه الخان الاحمر ابتدای دیدار با استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا گفت :الخان الاحمر تخلیه خواهد شد این تصمیم دادگاه و سیاست ماست که اجرایی خواهد شد قصد ندارم تا بار دیگر آن را به تعویق بیاندازم و این وقفه نیز فقط برای مدتی کوتاه است.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی تهدید کرد که روستای «خان الاحمر» واقع در شرق قدس چه با موافقت و یا بدون موافقت ساکنان آن منهدم خواهد شد.
سخنان بنیامین نتانیاهو پس از نشست کابینه این رژیم و پیشنهاد وی در باره تعلیق چند هفته ای انهدام روستای خان الاحمر به منظور انجام مذاکرات برای جلب موافقت ساکنان روستا درباره تخلیه آن عنوان شد.
نتانیاهو گفت که انهدام روستای خان الاحمر زمان زیادی نخواهد برد و در مدت کوتاه و چند هفته ای انجام خواهد شد.
وی افزود که اقدامات مهم و تلاش های دیپلماتیک در این زمینه انجام داده ایم و آخرین فرصت را برای تخلیه آن با موافقت ساکنان قائل شده ایم. اما به هر حال خان الاحمر تخلیه خواهد شد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که من از تخلیه صوری سخن نمی گویم بلکه از تخلیه واقعی و کامل حرف می زنم.
البته رژیم صهیونیستی 4 روز پس از مسدود کردن گذرگاه‌های انسانی و کالای غزه، روز یکشنبه این گذرگاه‌ها را بازگشایی می‌کند.
، بنا بر اعلام وزارت جنگ رژیم صهیونیستی، این تصمیم در پی کاهش درگیری‌ها در غزه در چند روز اخیر اتخاذ شده است.
تل آویو چهارشنبه هفته گذشته ارسال سوخت مورد نیاز برای فعالیت نیروگاه برق غزه را متوقف کرده بود. در بیانیه‌ی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در این خصوص آمده است: «در حال حاضر، اتخاذ تصمیم برای ارسال مجدد سوختِ تأمین‌شده از سوی قطر به تأخیر افتاده است، و در چند روز آینده بر مبنای رخدادها در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.»
از سوی دیگر ، عبدالله دوم شاه اردن با تاکید بر اتمام مدت اجاره اراضی “الباقوره” و “الغمر” که بر اساس معاهده صلح با رژیم صهیونیستی به رژیم صهیونیستی اجاره داده شده بود، اعلام کرد که تل آویو باید این اراضی را به اردن بازگرداند.
شاه اردن اعلام نمود: معاهده صلحی که در سال 1994 میلادی با رژیم صهیونیستی برای اجاره دو منطقه الباقوره و الغمر امضاء شده بود، به پایان رسیده و اسرائیل باید این اراضی را به اردن بازگرداند.
عبد الله دوم گفت: اولویت ما در چنین شرایط دشوار منطقه ای، حفاظت از منافع خود و تلاش برای حفظ حق اردن و اردنی ها است.
روز پنجشنبه هفته گذشته مدت 25 ساله قرارداد اجاره اراضی الباقوره و الغمر به رژیم صهیونیستی به پایان رسید.
شاه اردن با تاکید بر اینکه پس گرفتن الباقوره و الغمر مدت ها بود که در راس اولویت های ما قرار داشت، تصریح کرد: این اراضی، اردنی هستند و اردنی نیز باقی خواهند ماند. ما همه تلاش خود را برای حفظ حاکمیت خود بر این اراضی به کار می گیریم.
اردن در سال 1994 با رژیم صهیونیستی معاهده صلح (وادی عربه) امضا کرد که به رغم عقب ‌نشینی صهیونیست‌ ها از مناطق مورد منازعه، با گذشت بیست و پنج سال، هنوز حاکمیت اردن بر تمامی خاک خود ناقص مانده است.
پس از امضای معاهده یاد شده، هنوز منطقه الباقوره در شمال اردن تحت سیطره رژیم صهیونیستی باقی مانده و این رژیم مدعی مالکیت بر این منطقه و منطقه الغمر واقع در جنوب بحرالمیت است.
در این توافق حق بهره‌ برداری از الغمر با موافقت اردن به مدت 25 سال به رژیم صهیونیستی داده شد که در صورت اتمام این مدت، چنانچه هیچ یک از طرفین خواستار اتمام آن نشود، قرارداد به شکل خودکار تمدید خواهد شد.
اردن به عنوان دومین کشور عربی پس از مصر، پس از امضای معاهده موسوم به وادی عربه با رژیم صهیونیستی، مناسبات سیاسی و اقتصادی خود را با اسرائیل آغاز کرد. همچنین در جنگ 1967 بین اردن و اسرائیل، رژیم صهیونیستی اراضی فلسطینی کرانه باختری و قدس شرقی را که تا آن دوره در اختیار اردن بود، اشغال نمود.
اردن که اکثریت جمعیت 9 میلیونی آن را فلسطینیان مهاجر تشکیل می دهند، طولانی ترین مرز را با فلسطین دارد.